финанси > европейски пари
Български компании ще могат да се възползват от ваучери за внедряване на IT решения

|
Oбщият бюджет по ОПИК е близо 10 млн. лв., а ваучерите ще са на стойност от 20 до 50 хиляди лева в зависимост от пакета дейности, които ще бъдат подкрепяни
Близо 10 хил. компании работят в областта на информационните технологии и за 2016 г. са осигурили заетост на 47 700 хил. души или 4.7% от заетите в икономиката
|
Подготвя се ваучерна схема по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, която има за цел да се улесни достъпа на малките и средните предприятия до цифрово ноу-хау и технологии, като се предоставят стимули за свързване с доставчиците на услуги в областта на информационните и комуникационни технологии, съобщиха от Министерството на икономиката.
Предвижда се общият ѝ бюджет да бъде близо 10 млн. лв., а ваучерите да са на стойност от 20 до 50 хил. лв. в зависимост от пакета дейности, които ще бъдат подкрепяни.
„Най-важното е умните решения да навлизат в колкото се може повече сфери на градското ни ежедневие и да подобряват условията за живот за хората. Защото според анализите на ООН, само след 30 години 66% от цялото население на земята ще живее в градове и ние трябва да сме готови за тези промени“, посочи зам.-министър Александър Манолев.
Близо 10 хил. компании работят в областта на информационните технологии и за 2016 г. са осигурили заетост на 47 700 хил. души или 4.7% от заетите в икономиката.
Над 73% от наетите в бранша са на възраст под 40 години, а възнагражденията при лицата на възраст до 29 години са два пъти по-високи от средните за страната, а при 30-39 годишните тази разлика достига почти три пъти.
„Дигитализацията трябва да обхване повече сектори и отрасли. Затова Министерството на икономиката, по предложение на работодателските организации, предприе редица инициативи за развитието на цифровата икономика и разработи „Концепция за цифрова трансформация на българската индустрия (Индустрия 4.0)“, подчерта заместник-министър Манолев.
|