експорт > пазари
За първите пет месеца на 2019 г. търговският оборот с Индонезия е на стойност 137.3 млн. щ.д

|
Това е увеличение с близо 300% спрямо същия период на 2018 г.
Министър Емил Караниколов: Индонезийският пазар е пазарът на най-голямата икономика в Югоизточна Азия с над 250 милиона потребители и посещението в България на бизнес мисията от Индонезия е отлична възможност да представят предимствата и качествата на производствата от двете страни
|
За първите пет месеца на 2019 г. търговският оборот с Индонезия е на стойност 137.3 млн. щ.д., отчитайки увеличение от близо 300% спрямо същия период на 2018 г. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов в речта си при откриването на българо – индонезийски бизнес форум в София, съобщава икономическото министерство. Форумът е организиран от БТТП и в него участие взеха близо 50 представители на бизнеса от двете страни, от които 12 индонезийски компании. На форума беше подписано и споразумение за сътрудничество между двете търговско-промишлени палати.
Преди да открият събитието икономическият министър се срещна с министъра на външните работи на Индонезия Рътно Марсуди, която е на официална визита в България. Двамата обсъдиха активизирането на търговско-икономическите отношения между двете страни, както и възможностите пред бизнеса.
Министър Караниколов посочи, че страната ни има потенциал да привлече индонезийски инвестиции и да предостави благоприятни възможности за дейности в редица области като информационни и комуникационни технологии, електроника и електротехника, машиностроене, авточасти, високотехнологични промишлени производства и услуги, селско стопанство и хранително-вкусова промишленост, транспортна и логистична инфраструктура и туризъм.
По думите му индонезийският пазар е пазарът на най-голямата икономика в Югоизточна Азия с над 250 милиона потребители и посещението в България на бизнес мисията от Индонезия е отлична възможност да представят предимствата и качествата на производствата от двете страни.
Информация в аванс, полезна за бизнеса
Индонезия е една от най-богатите на природни ресурси страни в света. Общите запаси на метан възлизат на 81,5 барела нефтен еквивалент и по този показател се нарежда на второ място в света след Китай.
Стопанство:
- Селски стопанство 21 % - Промишленост 35 % - Услуги 44 %
Растениевъдство: Каучуконосни растения, кокосова, маслена палма, чай, кафе, тютюн, какао, подправки, кора от хининово дърво, захарна тръстика, ориз, царевица, батати, фъстъци, соя.
Слабо развито животновъдство. Риболов, добив на морски продукти.
Развит е добив и преработка на дървесина, нефт, природен газ, въглища, калай, боксит, манган, мед, никел, азбест, асфалт, фосфорити, каменна сол, злато, сребро. Преработка на селскостопански суровини, текстилна, машиностроителна, корабостроителна промишленост.
Главни пристанища: Джакарта, Купанг, Палембанг, Семаранг, Сурабая, Уджунгпаданг
Износ: петрол и природен газ, шперплат, текстил, каучук главно за Япония, ЕС, САЩ, Сингапур, Република Корея, Хонконг, Китай, Тайван.
Внос: машини и оборудване, химикали, промишлени масла, хранителни продукти от Япония, САЩ, Сингапур, Германия, Австралия, Южна Корея, Тайван, Китай.
|