експорт > клуб на експортьора
Фирма от Клубът на експортьора към exporter.bg помогна да бъде възстановен войнишкия паметник в Мездра
|
Дионисомарбле България ЕООД достави безвъзмездно полирани плочи от черен и червен гранит на обща стойност 21 хил. лв., необходими за обновяването на монумента
„Помогнахме в знак на уважение към хората, които живеят в Мездра и региона“, каза през exporter.bg, Йоргос Диамантопулос - управляващ директор на Дионисомарбле България ЕООД.
|
Дионисомарбле България ЕООД помогна да бъде възстановен войнишкия паметник в Мездра като достави безвъзмездно полирани плочи от черен и червен гранит на обща стойност 21 хил. лв., необходими за обновяването на монумента.
Общата стойност на 9 - метровия паметник на Свети Георги, който е патрон на града, е близо 50 000 лв. Монументът е направен изцяло с дарения на местни фирми и граждани.
Фигурата на Свети Георги е поставена върху 9 – метров пилон от черен гранит. Скулптурната композиция е дело на Любомир Добрев, който е автор на войнишки паметници в Стара Загора, Исперих и Чирпан.
„Гранитът е много скъп е и доставен от Финландия и Африка. Подкрепяме общността в региона, където работим с дела, а не с думи“, каза за exporter.bg. Йоргос Диамантопулос - управляващ директор на Дионисомарбле България ЕООД, която е част от "Hellenic Granite Company" – Гърция. Компанията е водеща в добива на скално-облицовъчни материали и има кариера на територията на община Мездра.
Идеята за войнишкия паметник датира от близо век, но бе реализирана едва сега и то само за месец.
„Когато от общината се обърнаха към мен за подкрепа разбрах, че имат голям проблем с доставката на гранита“, разказва Диамантопулос. Обърнах се към фирмата - майка в Гърция ("Hellenic Granite Company" – б.а.) и те се съгласиха да направим дарение за града, което е духовна помощ. Помогнахме в знак на уважение към хората, които живеят в Мездра и региона“, допълва той.
Идеята да бъде оказана финансова подкрепа за паметника е лично на Йоргос Диамантопулос. Негова е и инициативата най-добрият ученик в местната гимназия да бъде награден с лаптоп от компанията, а участието му в конгрес по програмиране и разноските по пътуването и пребиваването на него и на майка му, да бъдат заплатени от Дионисомарбле България.
Фигурата на Свети Георги е поставена върху 9 – метров пилон от черен гранит. Скулптурната композиция е дело на Любомир Добрев, който е автор на войнишки паметници в Стара Загора, Исперих и Чирпан.
|
Атласите закупени от компанията за билиотеката на Мездра също влизат в графата „Духовна помощ“.
Материалната, която Дионисомарбле България ЕООД оказва на община Мездра, по думите на Диамантопулос, е в концесионните такси, които компанията плаща на държавата. Освен това фирмата е един от най-големите работодатели в региона.
|
Още за паметника
Монтирането на облицовката е осъществено по модерна съвременна технология от местната строителна фирма "Стив 2010”, което е струвало на местната хазна около 19 888 лв. Гаранционният срок на ремонта е 10 години.
Други 1440 лв. са изплатени от общината на столичната фирма "Джиро-44” за извършените допълнителни дейности във връзка с разширяването и повторното монтиране на лавровия венец, който обгражда декоративните стени на мемориала.
Паметникът на загиналите във войните за Отечеството от община Мездра е въздигнат през 2007 г. по време на кметуването на Иван Аспарухов (1999-2014 г.). Монументът е увенчан най-отгоре със стилизирана бронзова фигура на небесния покровител на града - Св. Георги Победоносец, дело на разградския скулптор Любомир Добрев.
Силно експортно ориентирана
Дионисомарбле България ООД, която добива и продава прочутия врачански камък, е силно експортно ориентирана компания. 70 % от продукцията на фирмата е износ за в Китай. Останалите 30 % - като суровина и готова продукция, през компанията и нейните български клиенти се реализират в Европа.
Голямото признание за Дионисомарбле България ЕООД
През 2015 г. компанията за втора поредна година спечели наградата на сайта exporter.bg “Експортьор на годината” за Най-големи приходи от експорт в сектор „Добив на въглища, метални руди, неметални материали и суровини“.
Врачанският камък
Активната разработка на находищата на Врачански варовик, познат още като Врачански камък започва в края на 19, началото на 20 в. Врачанският варовик е подходящ материал за строителни цели, както и за изработка на плочи, стълбища, балюстради, камини, орнаменти, скулптури и др. Някои от най-известните и най-красивите сгради в България са изградени от Врачански варовик.
С течение на времето, поради лесната обработка, декоративните му качества, физикомеханичните му показатели и достъпната цена, врачанският варовик добива световна популярност и разнообразно приложение. Врачанският варовик е добре познат като декоративен и облицовъчен материал в много държави от Европа, Азия и Америка - използва се в интериорни и екстериорни решения при сгради, паметници, паркове, религиозни храмове и др.
Горе на снимката: Йоргос Диамантопулос (вляво) получава наградата "Експортьор на годината" от Димитър Дженев (вдясно) - главен редактор на сайта exporter.bg |