финанси > банки

 


Германски банки  са против евроданък

Налогът върху финансовите транзакции щял да ощети компаниите, инвеститорите и спестителите

Ако Лондон не каже “Да” на данъка върху финансовите транзакции в еврозоната, ние няма да го подкрепим. Това е позицията на германски банки и финансови институции.

Най-големи поддръжници на този данък са германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози. Той вече беше одобрен от Европейската комисия.

Данъкът върху финансовите транзакции е в размер от 0,1 на сто за облигациите и акциите и и 0,01 на сто за деривативните инструменти.

За да влезе в сила обаче, той трябва да бъде одобрен от всички страни в Европейския съюз, като всяка една от тях може да наложи вето на решението. Получи ли от всички заедно и поотделно зелена светлина, данъкът влиза в целия Европейски съюз от 2014 година.

Очакванията са той да носи по 55 милиарда евро на година в хазната на Евросъюза. Великобритания обаче е против, защото Лондон е един от най-големите финансови и банкови центрове в света, а въвеждането на данъка може да прогони много инвеститори и магнати от Меката край Темза.

Сериозна съпротива налогът среща и от германските банки. “ Ако данъкът върху финансовите транзакции не се въведе на международна основа, той няма да се реализира. Отхвърляме действия, които създават данъчни убежища в рамките на Европейския съюз”, каза Ханс Рекерс, управителен директор на Асоциацията на германските банки от публичния сектор.

Банкерът бе подкрепен и от Андреас Шмиц /на снимката/, президент на Асоциацията на на германските частни банки. Той смята, че данъкът може да предизвика изтегляне на бизнеса към територии с по-лек режим.

Според Шмиц ще последва понижаване на резултатите на германските банки, особени на тези, които са базирани в страната.

“Възможно е да има значително отражение върху приходите”, коментира Шмиц. Той прогнозира, че те могат да паднат с между 5% и 10%, а разходите по безкасовите сделки и банкирането на дребно да нараснат двойно.

Данък върху транзакциите може да доведе до прехвърляне на търговията на пазари, които са по-слабо регулирани. Това е коментарът на оператора на фондовата борса във Франкфурт Deutsche Boerse.

Налогът ще удари най-напред по компаниите и инвеститорите в Германия, а после и по спестителите, смята Томас Рихтер,  управителен директор на Германската асоциация за управление на инвестициите и активите.

 
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Анкета

Ще стане ли България Силициевата долина на Балканите?
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер