коментари > анализи


Най-бързо фирмите се разплащат помежду си в Латвия, Естония и Ирландия

Най-бавно това се случва в  Португалия, Босна и Херцеговина и Италия

В България се наблюдава ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията като за 2018 г. срокът е сведен до 28 дни, при 38 дни през 2017 г. За сравнение средноевропейското време за разплащане за 2018 г. е 34 дни.

Последнпят доклад на Intrum* (European Payment Report 2018)  относно разплащанията от/към бизнеса и ръста на европейските предприятия вече е факт, съобщават икономическите анализатори на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) на сайта на палатата.

Проучването обхваща 29 страни, представени от 9607 компании. В него са отразени данни за 2017 и 2018 г., се казва още в съобщението.

Разплащания бизнес - бизнес


Отложеното плащане е в основата на трайните търговски взаимоотношения между компаниите. Най-бързи са междуфирмените разплащания в Латвия, Естония и Ирландия - съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия – 66 дни, Босна и Херцеговина и Италия – по 56 дни.

В България се наблюдаваме ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията като за 2018 г. срокът е сведен до 28 дни, при 38 дни през 2017 г. За сравнение средноевропейското време за разплащане за 2018 г. е 34 дни.

Разплащания бизнес - крайни клиенти


В отношенията между бизнеса и крайните клиенти е налице по-кратък срок за разплащане. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г.  В България средното време на погасяване на задълженията е 21 дни през 2018г., а през 2017 – 20 дни. Лидер отново са Прибалтийските републики. Най-дълго е времето за разплащане между бизнеса и клиентите в Испания - 45 дни, в Босна и Херцеговина - 39 дни и в Португалия - 38 дни.

Разплащания бизнес - публичен сектор


Изплащането на задълженията между бизнеса и публичния сектор в Европа е средно 40 дни. За нашата страна периодът на разплащане на задълженията е 32 дни през 2018 г. и 33 дни през 2017 г. Лидер по този критерий е Латвия - с 18 дни срок за разплащане, а с най-лоши показатели е Италия – 104 дни.

Други резултати от проучването:


6 от 10 компании в Европа предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни (за България резултатът е аналогичен).

България обаче заема и една неконкурентна позиция – 3-то място от страните с най-много отписани приходи – 2.78% от общите годишни приходи. Само Ирландия и Сърбия са пред нас със съответно 3.10% и 2.88%, а Румъния е 4-та с 2.73% отписани приходи според анкетата на Intrum. Средният процент за ЕС на загуба на приходи  е 1.7%.

Почти една трета (31%) от анкетираните фирми в България казват, че ще могат да наемат повече служители, ако длъжниците им са по-бързи с техните плащания. Това е по-висок резултат в сравнение с европейската средна стойност от 20% 

38% от анкетираните фирми в България заявяват още, че закъснелите плащания не им позволяват да растат в икономически план.

Основни изводи


Клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността му да се справя с последиците от забавянето на плащанията.

Възможността за работа с налични средства улеснява значително фирмите. Периодът на разплащане между фирмите в България се подобрява. От БТПП се надяват тази тенденция да се запази, защото тя е в основата за развитие на компаниите.

Обезпокоителното е, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания. Още през 2011 г. БТПП е изразила своята подкрепа за изменение и допълнение на Търговския закон, хармонизиран с Директива  2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, съгласно която, когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надвишава повече от 30 дни, припомнят от палатата.

* Водеща международна компания за услуги при управления на дълга








 
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Анкета

Ще стане ли България Силициевата долина на Балканите?
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер