експорт > пазари
България изнася за Узбекистан медикаменти, козметика, машини и апарати

|
За първите пет месеца на 2019 г. двустранният стокообмен между двеге страни се е увеличил със 7,3%, спрямо същия период за 2018 г. и е достигнал 8,4 млн. щ.д.
Министър Емил Караниколов е обсъдил засилване на икономическото сътрудничество с вицепремиера на Узбекистан
|
България и Узбекистан ще активизират икономическото си сътрудничество в сферата на търговията и инвестициите. Това e станало ясно по време на среща в София на министъра на икономиката Емил Караниколов с Ельор Ганиев, заместник министър-председател на Узбекистан, съобщава икономическото министерство.
Икономическият министър посочил, че за първите пет месеца на 2019 г. двустранният стокообмен се е увеличил с 7,3%, спрямо същия период за 2018 г. и е достигнал 8,4 млн. щ.д. Двамата са подчертали, че сегашното състояние на икономическите връзки е под възможностите и икономическия потенциал на двете страни.
Караниколов изтъкнал, че търговията между България и Узбекистан през последните години се характеризира със значителен превес на българския износ, съставен от промишлени стоки, като медикаменти, козметика, машини и апарати. По думите му българската страна ще окаже подкрепа по всебхватното споразумение на Узбукистен с ЕС, както и за членството в СТО.
Двамата са се договорили за разширяване на взаимодействието между предприемаческите организации от двете страни, с цел оказване по-активно съдействие на заинтересованите производители и износители при търсенето на партньори, установяването на делови контакти, взаимното информиране за търсени и предлагани стоки. Българската страна и Узбекистан ще предприемат и повече инициативи за представянето на експортните възможности на двете страни и подпомагане на деловите контакти чрез съвместно участие в изложби, бизнес форуми, бизнес делегации, презентации и др., както и за партньорство в иновациите.
Информация в аванс, полезна за бизнеса
Узбекистан заема четвъртото място по големина на запаси на злато в света. В страната се добива 80 тона злато годишно, седмо място в света. Медните находища на Узбекистан се нареждат на десето място в света и е на дванадесето място по находища на уран. Производството на уран в страната се нарежда на седмо място в световен мащаб. Узбекската национална газова компания „Узбекнефтегаз“ се нарежда на 11-то място в света по производство на природен газ с годишна продукция от 60 до 70 милиарда m³. В страната има значителни неизползвани запаси от петрол и газ: в Узбекистан има 194 находища на въглеводороди, от които 98 кондензатни и природни газови и 96 газокондензатни.
Най-големите корпорации, участващи в енергийния сектор на Узбекистан, са Китайската национална петролна корпорация (CNPC), Петронас, Корейската национална петролна корпорация, Газпром, Лукойл и Узбекнефтегаз.
Узбекистан е седмия по големина производител в света и петият най-голям износител на памук.
Според прогнозите на глобалната банка HSBC, Узбекистан се очаква да бъде една от най-бързо развиващите се икономики в света (топ 26) през следващите десетилетия.
|