експорт > пазари
Българският износ за Бавария надхвърля 1 млрд. евро

|
Министър Никола Стоянов: Това е рекорд в двустранния стокообмен
Бавария е водещ инвестиционен партньор на България с редица успешни примери в областта на машиностроенето, производството на компоненти за автомобилната индустрия, ИКТ и др.
|
Износът на български стоки за федерална провинция Бавария през 2021 г. надхвърли 1 млрд. евро, което е рекорд в двустранния стокообмен.Това е било подчертано по време на среща между министъра на икономиката и индустрията на България Никола Стоянов и държавния министър по федералните въпроси и медиите и началник на Баварската държавна канцелария Флориан Херман, съобщава сайта на министерството.
По време на разговора държавният министър Флориан Херман споделил задоволство от традиционно отличното партньорство между България и Бавария на икономическо и политическо равнище. Бавария е водещ инвестиционен партньор на България с редица успешни примери в областта на машиностроенето, производството на компоненти за автомобилната индустрия, ИКТ и др. „Добрите резултати, които отчитаме ни амбицират да постигаме още по-високи цели в търговско-икономическите ни отношения“, подчертал министър Стоянов. Той запознал германския си колега с предстоящите му срещи с потенциални инвеститори от Бавария като двамата са се договорили да насърчават инвестиционните процеси на федерално и държавно ниво. “Страната ни се стреми да привлича не просто нови инвестиции, а такива, които ще дадат добавена стойност за икономиката ни, ще стимулират ръста на доходите и уменията на служителите“, обяснил Никола Стоянов.
България и Бавария да обменят опит в областта на информационните и комуникационните технологии, е било договорено по време на срещата. Бавария, като водещата германска провинция в областта на иновациите и високите технологии, през 2019 г. обяви инвестиционен план, озаглавен „Hightech Agenda Bayern“, посредством който провинцията инвестира бюджет от близо 3.5 млрд. евро в създаването на центрове по компетенции. Те се ситуират в различни баварски градове с фокус развитието на елементи на високите технологии - изкуствен интелект, чисти технологии, квантови компютри, космически технологии, подкрепа на стартиращи предприятия и др. Центровете ще работят за създаването на иновации, предназначени за индустрията и бизнеса. Двамата министри са се обединили около тезата, че успешният опит на Бавария в областта на осъществяване на връзката наука-бизнес би могъл да бъде заимстван в България по линия на създаване на нови партньорства с Българската академия на науките, университетите и бизнеса.
„България получи сериозно внимание на най-голямата конференция за предприемачество, иновации, ИТ и дигитализация, която се провежда в Мюнхен – „Bits&Pretzels“, именно заради подготвените си кадри и постигнатите резултати в сектора“, подчертал министър Стоянов. По думите му страната ни може да предложи много не само като дестинация за инвестиции, но и при партньорство между български и баварски компании в областта на ИКТ сектора, иновациите и дигитализацията. „България и Бавария могат да си партнират при насърчаване на тези бизнес контакти, особено с оглед поредицата от кризи, пред които сме изправени“, казал още българският министър.
Приоритет за министър Стоянов е и максимално бързото активизиране на постоянната междуправителствена комисия България-Бавария, която да ускори партнирането между Бавария и България в сферите от взаимен интерес. Интерес представлява потенциалното партниране между български и баварски компании в общи наднационални проекти на ЕС ниво, станало ясно още по време на разговора.
На срещата, която се е провела в Баварската държавна канцелария в Мюнхен, са присъствали още генералният консул на РБ в Мюнхен Драгомир Димитров и ръководителят на Службата по търговско-икономически въпроси-Мюнхен Стефан Йонков.
|