коментари > интервюта
Изба с име на древен град и запомнящи се вина
|
Сомелиерът Калоян Попов пред exporter.bg за това как проектът „Шато Авли“ ще постави на винената карта на България още една изба
„Черпим вдъхновение от различни световни стилове и винени региони, но го пречупваме през призмата на българския вкус, дух и обичаи“, казва сомелиерът, който има усещането, че сърцето на Тоскана лудо бие из лозовите масиви на Глушник.
|
Вместо визитка от първо лице
Сомелиерът на избата:
Не аз отидох при виното, то дойде при мен
Виното дойде при мен неочаквано. Обичам да казвам, че то, само ме избра и цялата тази магия стана малко като на шега. В Софийската професионална гимназия по туризъм преподавателите по готварство ме избраха и предложиха за представител на отбора на професионалните гимназиални състезания, като млад сомелиер. Това, да си призная, тогава не ме въодушеви особено. Но сега, мога само да им благодаря и да ги уверя, че не съм предал доверието им, напротив, затвърждавам го.
Поех своето пътешествие в света на виното, което с всеки изминал ден ме води към различни държави и техните характерни сортове грозде, винени традиции и още по-традиционни аромати и вкусове. Пъстрият ми и разнообразен стаж в бранша до момента винаги ме е отвеждал в интересни посоки. Този път, вятърът на предизвикателствата ме срещна с виното на село Глушник и от скоро познатата на пазара изба Шато Авли. Към настоящия момент съм горд представител на екипа на винарната, в качеството ми на сомелиер, като дегустацията и презентирането на вина е само малка част от новото предизвикателство, с което се захващам.
Г-н Попов бихте ли ни представили проекта „Шато Авли“, който ще постави на винената карта на България още една изба?
- Шато Авли се намира в с. Глушник, област Сливен. Името произлиза от едноименен древен град, който се е разпростирал на територията на днешното село. Според някои източници цар Калоян е в основата на възстановяването на града, след като е бил многократно опустошаван от латините. Историческите данни сочат, че неговите летни дворци били непосредствено над Глушник в Сливенската планина, а там, от където започва планината, свършват нашите лозя.
Тероарът в с. Глушник е изключително интересен и благоприятен за произвеждане на вина. Лозята са разположени върху двата масива Рупов дол и Бозалъка, в подножието на Сливенската планина.
|
Шато Авли е млада изба със 330 дка собствени лозя.
|
Нашият стремеж е да произвеждаме качествени, вкусни, плодови и запомнящи се вина. Вдъхновението си черпим от различни световни стилове и винени региони, като някои от вината са повлияни именно от символиката и аромата на Прованс, Бордо или Фриули-Венеция. Разбира се в основата стоят българските дълголетни традиции във винопроизводството. Вината, които правим в Глушник пречупват всички тези стилове през призмата на българския вкус, дух и обичаи. Във виното има неповторима магия, която всяка една бутилка носи и точно тази магия сме съхранили за финала, за удоволствие на крайния потребител.
Шато Авли разполага със собствени лозя. Каква е палитрата от сортове в тях?
- Сортовото разнообразие на Шато Авли е представено предимно от френски винени сортове като Мерло, Каберне Фран, които заемат по-голяма част от насажденията ни, също така Сира, Каберне Совиньон и Пино Ноар, които допълват гамата на червените. Гордеем се, че отглеждаме и Каладок, доста нетрадиционен червен сорт за България, от който се получават прекрасни леки, минерални и свежи розета, а също така и интересни червени вина с потенциал за отлежаване. В световен мащаб, насажденията от Каладок са доста ограничени, а доколкото ми е известно в България сме единствените, които правим чистосортово розе от него.
Белите сортове са представени от Вионие, Мускат, Гевюрцтраминер и Пино Гриджо, като групирани в тази последованителност по двойки бележат и два нестандартни, но изключително хармонични сепажа, които създадохме през 2017 г.
Бихте ли представили особеностите на тероара в региона и как той се отразява върху спецификата на вината, които вече произвеждате, макар за момента да не винифицирате в собствена изба?
- Тероарът в с. Глушник е изключително интересен и благоприятен за произвеждане на вина. Лозята са разположени върху двата масива Рупов дол и Бозалъка, както вече споменах в подножието на Сливенската планина. Терените са с благодатни глинесто-каменисти почви, с южно изложение и отличен въздушен дренаж. Много важно е да споменем, че из лозовите масиви са пръснати голямо разнообразие от камъни, което допълнително освежава и обогатява вината и добавя приятна минералност във финала.
Калоян Попов: Поех своето пътешествие в света на виното, което с всеки изминал ден ме води към различни държави и техните характерни сортове грозде, винени традиции и още по-традиционни аромати и вкусове.
|
Капковото напояване, което изградихме през 2018 г., също е важен фактор, който влияе положително във вкусовия и ароматен профил на вината.
Правилното и равномерно напояване през горещите и сухи лета в Глушник е изключително важно, за да може гроздето да остане сочно, да запази плодовия си профил и да достигне технологична зрялост за момента на беритбата.
|
Поглеждайки разшумилите се зелени лозя, лятно време, от върха на планината, когато жаркото слънце е изсушило и напукало земята, а във въздуха се носи завладяващият аромат на прясно изпечен хляб - това определено е едно от любимите ми усещания. Сякаш сърцето на Тоскана лудо бие из лозовите масиви на Глушник, което прави още по-специално и вълшебно това място.
Колко бутилки вино годишно произвеждате сега и какъв ще е бъдещият капацитет на избата?
- Количеството вино, което произвеждаме за момента, варира между 20-25 хиляди бутилки годишно. Нашият стремеж определено е да надвишим тази бройка в бъдеще, но за момента сме се фокусирали в производството на по-къси серии. Стремим се да правим качествени, плодови и запомнящи се вина, които да достигнат до всеки един винен потребител, любител, сомелиер или ресторантьор. В момента пазарът в България е пренаситен от български и вносни вина, което прави избора на човек труден, а конкуренцията – сериозна, особено когато става въпрос за нова изба на винената карта. За екипа на Шато Авли това е едно от най-големите предизвикателства, в което се впускаме с голяма доза ентусиазъм и търпение.
Кои са емблематичните вина на Шато Авли - към днешна дата и в бъдеще?
- Château Avli продължава пътя на развитие на линията Glushnik, произвеждана от собствените ни лозя, представена както от леки, плодови и свежи бели вина и розета, така и от ароматни, плътни и отлежали червени. Голяма част от произвежданите вина следват тенденцията на чисто сортовите като розе от Каладок, което носи символиката и аромата на провансалските розета, неповторимия и завладяващ Каберне Фран, вдъхновен от долината на Лоара, както и отличителните Пино Гриджо, Гевюрцтраминер и Сира.
През 2017 г. създадохме два нестандартни и изключително интересни сепажа: Гевюрцтраминер с Пино Гриджо и Мускат с Вионие. Бих ги описал с две думи - хармония и баланс. Направени са така, че нито един сорт да не доминира над другия, а напротив - да го допълва. Не на последно място ще спомена и един емблематичен за избата червен купаж, повлиян от стила на Бордо и съставен от Каберне Фран, Мерло и Каберне Совиньон.
Из лозовите масиви на Шато Авли са пръснати голямо разнообразие от камъни, което допълнително освежава и обогатява вината и добавя приятна минералност във финала.
|
Шато Авли е млада изба със 330 дка собствени лозя.
|
Плодово, ароматно и сочно вино, което спокойно може да се пие на верандата с топъл хляб и сирена, както и да се комбинира с по-сложни ястия. Разполагаме с богат асортимент от различни бели и червени сортове, както и с млад, но много амбициозен екип от технолози, които вече имат солиден натрупан опит за гърба си. С тази здрава основа съм напълно убеден, че най-интересното тепърва предстои.
Какви са историческите забележителности в близост до избата, етно традиции и обичаи, които отличават региона, защото това е много важно за бъдещото развитие на винен туризъм в Шато Авли?
- Село Глушник, както и целият регион около Сливен, носи многовековния дух на винопроизводството и традициите. Обичаите и ритуалите, свързани с Трифон Зарезан, по зарязването на лозята и съпровождащите ги празненства, са неизменна част от културата на тези земи. Регионът е наситен с много изби, които се намират на сравнително кратко разстояние, което е предпоставка както за честването на винения празник, така и за практикуване на разнообразен винен туризъм.
Кукерските фестивали, които се провеждат всяка година през втората събота на февруари, са също отличителна забележителност, която събира хора от различни краища на България. Районът е известен и с културните си и фолклорни фестивали, планински маратони, парад на ретро автомобили, празник на прасковата, както и много винени фестивали и изложения. Налице е възможността за практикуване на различни видове туризъм и тяхната комбинация, което превръща с. Глушник и цялата Сливенска област в изключително интересна дестинация за истински ценители.
Благодаря за това интервю!
Димитър Дженев
|