туризъм > ловен туризъм
България е спечелила 3 млн. EUR от ловен туризъм
|
4000 чужди ловци са посетили страната през 2011 г., за да упражняват своето хоби
Отстрелът на трофейни екземпляри привлича у нас по-голямата и платежоспособна част от чуждите любители на лова
|
България е спечелила 3 милиона евро през 2011 година от организиран ловен туризъм Данните са към дата 28 февруари 2012 година, тъй като тогава приключва ловния сезон. Това са с 30% повече постъпления спрямо предходната година, съобщават от Изпълнителната агенция по горите.
Към дата 31 декември 2011 г. в държавната хазна от ловен туризъм бяха влезли 2 773 129 евро. Само за два месеца тези приходи са скочили с близо 230 000 евро. Четири хиляди чужди ловци са посетили България, за да упражняват своето хоби. Най-скъпите ловни трофеи - благородните елени, достигат 50 000 евро.
България запазва традициите си в отстрела на трофейни екземпляри, посочват от горската агенция. От отстреляните благородни елени 13 са със златни и 18 със сребърни медали.
Муфлонът, като един от перспективните и търсени ловни видове, също дава принос за организирания туризъм. 19 трофейни муфлона са отстреляни през последната година, като 7 от тях са със златни медали.
В ловно стопанство "Витиня" се отглеждат единствените в България якове. Преди 20 години те са били 600 екземпляра, а днес са само 22. Годишно се отстрелват не повече от 3-4 яка. Това удоволствие за ловците струва 1000 евро.
Данните потвърждават за пореден път, че България е страна с традиции в отстрела на трофейни екземпляри. Именно това привлича у нас по-голямата и платежоспособна част от чуждите любители на лова.
Най-предпочитан остава груповият лов на дива свиня. По-голямата част от чуждестранните ловци, дошли за лов на едър дивеч са от Германия, Испания, Италия и Франция.
Към дребния дивеч предпочитания имали ловци предимно от Италия, Гърция, Испания и Франция.
|