експорт > пазари
Какво печели България от влязлото в сила от 1 май 2024 г. Споразумение за свободна търговия между Европейския съюз и Нова Зеландия
|
Двустранната търговия между ЕС в Нова Зеландия се очаква да нарасне с до 30%, като годишният износ на ЕС потенциално ще нарасне с до 4,5 милиарда евро.
Още от първата година на прилагане на Споразумението ще намалеят с около 140 милиона евро годишно митата за компаниите от ЕС, сочат очакванията на анализаторите.
|
Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Нова Зеландия е влязло в сила на 1 май 2024 г. Преговорите по него са започнали през 2018 г. Споразумението е било подписано в Брюксел на 9 юли 2023 г., съобщават от икономическото министерство.
Нова Зеландия е ключов търговски партньор на ЕС в индийско-тихоокеанския регион. Понастоящем двустранната търговия между ЕС и Нова Зеландия възлиза на 7,8 милиарда евро годишно за стоки и 3,7 милиарда евро за услуги, като и в двете области ЕС има положителен търговски баланс.
Със Споразумението се либерализират и улеснят търговията и инвестициите, както и се насърчават по-тесните икономически отношения между ЕС и Нова Зеландия. Разкриват се значителни икономически възможности за компаниите, земеделските производители и потребителите от двете страни.
Двустранната търговия се очаква да нарасне с до 30%, като годишният износ на ЕС потенциално ще нарасне с до 4,5 милиарда евро. Инвестициите на ЕС в Нова Зеландия имат потенциал да нараснат с до 80 %. Очаква се от първата година на прилагане на Споразумението да се намалят с около 140 милиона евро годишно митата за компаниите от ЕС. Потребителите на стоки и услуги имат възможност да избират от по-голямо разнообразие на пазара. Премахват се пречките и се улеснява електронната търговия, като се създава сигурно място за бизнеса и потребителите чрез налагане на високи стандарти за защита на личните данни.
Това е първото споразумение, което изцяло интегрира новия подход на ЕС към търговията и устойчивото развитие и включва поемането на безпрецедентни ангажименти за устойчивост, включително за спазване на Парижкото споразумение относно изменението на климата и основните трудови права.
От българските географски означения, под закрилата на Споразумението, попадат българското розово масло, както и вина и спиртни напитки. Техните наименования, както и повече информация за споразумението, можете да прочетете тук. |