финанси > инвестиции


Турските инвестиции в България са над 2,6 млрд.евро, като над 2500 турски компании оперират у нас

Министър Петър Дилов: България е много добра дестинация за инвестиции и турският бизнес би могъл да инвестира директно в индустриалните паркове в страната

Йомер Болат, министър на търговията на Република Турция: България е врата на турския бизнес към Европа

По време на българо-турския бизнес форум, състоял се в София, с участието на над 120 представители на бизнеса от двете страни, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов отбелязал, че освен много добрите търговски отношения, които имаме, страната ни е и атрактивна инвестиционна дестинация за турския бизнес. По думите му много турски компании вече са избрали България за предпочитано място за правене на бизнес и споделят положителен опит, като в някои български региони те са и сред най-големите работодатели у нас. „Инвестициите на турските фирми в България са във всички сектори на икономиката“, допълнил той.

Министърът на търговията на Турция изтъкнал, че двете страни имат много добри икономически отношения. По думите му България е врата на турския бизнес към Европа. Болат посочил, че турските инвестиции в България са над 2,6 млрд.евро., като над 2500 турски компании оперират у нас.

Министър Дилов подчертал от своя страна, че България е много добра дестинация за инвестиции и турският бизнес би могъл да инвестира директно в индустриалните паркове в страната. Той уверил турските компании, че всяка една от тях, може да разчита на институционална подкрепа от страна на Министерството на икономиката и индустрията.

Българският министър и турският му колега са провели и двустранна среща, на която са обсъдили положителното развитие на икономическите отношения и са отчели, че съществува потенциал за още по-задълбочено сътрудничество в различни сфери.

Като перспективни направления и сектори с потенциал за нарастване на търговията, инвестициите, междуфирменото коопериране, както и реализирането на съвместни проекти те са откроили информационни и комуникационни технологии, транспорт и логистика, машиностроене, електроника и електротехника, автомобилна промишленост, текстилна и трикотажна промишленост, химическа промишленост, хранително-вкусова промишленост, селско стопанство и др.

По думите на Дилов политиката на българското правителство е насочена към подобряване на условията за бизнес чрез намаляване на административната тежест и регулациите, както и запазване на финансова стабилност.

„Работим за възстановяване на доверието към България като надежден партньор и локация за инвестиции. Ще стимулираме инвестициите във високотехнологични производства, както и в създаването на нови продукти и услуги, за изграждане на конкурентоспособна, ресурсно-ефективна нисковъглеродна индустрия. Смятам, че точно тези сектори биха представлявали сериозен интерес и за турския бизнес“, отбелязал икономическият министър.

 
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Анкета

Ще стане ли България Силициевата долина на Балканите?
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер