финанси > инвестиции
Инвестиции срещу агнета
|
България покани Саудитска Арабия и Катар да развиват земеделие у нас
При посещенията и в двете страни, земеделският министър Мирослав Найденов увери домакините, че ако инвестират у нас, ще задоволят изцяло потреблението си от живи агнета, пилета и жито
|
Инвестиции срещу агнета. Това е формулата за успешен съвместен бизнес, която министър Мирослав Найденов прилага за втори път в Арабския свят. Първият път в Катар, а сега при посещението си в Саудитска Арабия. В Рияд той уверил колегата си, министъра на земеделието Фахад Абдулрахман Балгунаим, че ако Саудитска Арабия инвестира в България, до няколко години ще можем да задоволим изцяло потреблението от живи агнета, пилета и жито в кралството. Предложението било породено от факта, че преди три месеца в кралството е създадена държавна инвестиционна компания в областта на земеделието с капитал 800 млн. долара.
Нашето месо е по-хубаво
Данните сочат, че годишно Саудитска Арабия внася по 5 млн. агнета от Австралия и 700 хил. тона замразени пилета от Бразилия. Министър Найденов отбелязал, че българските агнета и пилета са в пъти по-качествени. Българското агне пасе трева, а австралийското се храни с фураж с добавки. Бразилските пилета пък са тъпкани с антибиотици, които изкуствено ги надуват, посочил той.
Същата схема
Нека да припомним, че при при посещението на земеделския министър в Катар преди малко поверче от месец, той предложи на катарците подобна схема. А именно срещу инвестиции те да внасят от България агнешко и пилешко месо. Тогава Катар прояви интерес към отглеждането и внос на български агнета, както и към и производството на месо. Това намерение бе обявено от председателя на държавната компания „Хасад фууд" Насър Мохамед Ал Фухаид Ал Хаджири по време на срещата му с министър Найденов. „Хасад фууд" е държавна компания, която е създадена от Катарския инвестиционен фонд. "Освен това Катар иска да развива зърнопроизводство в България и най-вече пшеница, ечемик и царевица", заявява Насър Ал Хаджири, но държи отглеждането на зърнени култури да бъде близо до пристанища, за да се изнася. "Катар може да вземе под аренда държавни земи в България или да купи от частни собственици", предлага тогава председателят на „Хасад фууд". И допълва, че работят по този начин вече с Грузия и в момента обмислят да влязат и в Румъния.
Предложенията
Министър Найденов беше обявил, че в България има над 30 млн. дка обработваема земя. "Има доста държавни пасища, което е предпоставка за развитие на животновъдството. Нужни са ни инвестиции в животновъдството", казва земеделският ни министър. И беше представил още възможности за производство на розово масло, за изграждане на екарисаж в Угърчин, за птицевъдство, аквакултури и логистичен център за производство и износ на свежи плодове и зеленчуци в Пазарджик. Също за инвестиране в държавното дружество „Врана", към което има 1500 дка земя, оранжерии и ферми. Бившето стопанство на УБО, от което са се хранили Тодор Живков и партийният елит по време на управлението му, можело да премине в катарски ръце. Министър Найденов, който е посещавал Катар и преди 2 г., заяви при второто си посещение, че има промяна в нагласата на домакините му към нашата страна. За разлика от преди, те искали да внасят агнешко и пилешко месо от нас, като настоявали държавата да осигури условия, така че да контролират цялото производство, включително земи за отглеждане на фураж и пасища за животните. Найденов признал, че е научил за усилените преговори, които Катар води за земеделски инвестиции с Грузия. Той обаче им бе изтъкнал, че България като член на ЕС предлага по-добри условия. Горчивата иснина обаче е, че докато Гърция подписва инвестиционни договори за 700-800 млн. евро с Катар, нашата търговия с арабската държава е за около 300 000 долара.
|