политика > бизнес и право
Европейска прокуратура ще бори измамите с пари от бюджета на Брюксел
|
Новата структура, предвидена в Лисабонския договор, трябва да заработи от 1 януари 2015 г., след одобрение от Европейския парламент
Досега държавите са бавни в разследването на измами с пари от бюджета на Брюксел, особено когато те са били извършени в повече от една държава, коментира еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг. От тези измами Европа губи са 500 млн. евро годишно.
|
Европейската комисия предложи създаването на Прокуратура на ЕС, която да започне работа от 1 януари 2015 г. след одобрението на Европейския парламент. Информацията е на БТА от Брюксел. Новата структура, предвидена в Лисабонския договор, ще се бори с измамите със средства от бюджета на ЕС. Тя ще бъде оглавявана от европейски прокурор с четирима заместници. Прокуратурата на ЕС ще работи чрез национални прокурори в съответните държави в ЕС, които ще се занимават единствено със случаи на злоупотреби с европейски средства. Към прокуратурата няма да участват Великобритания и Дания, а решението на Ирландия все още се очаква, уточнява зам.-председателят на комисията и еврокомисар по правосъдието Вивиан Рединг. Според нея това е исторически момент. Рединг отбелязва, че най-честите случаи на измами с бюджета на ЕС са от областите на регионално развитие и земеделието. По нейните думи много подкупни държавни служители участват в измамите, за да дадат одобрение за определени проекти. Досега държавите са бавни в разследването на подобни случаи, особено когато измамите са били извършени в повече от една държава, заради различните правила и невъзможността да събират доказателства при международни измами, посочва Рединг. И допълва, че засега по-малко от половината такива разследвания завършват с присъди, а същевременно измамите годишно по официални данни са за около 500 милиона евро. Ако предложението на ЕК бъде утвърдено, националните делегирани обвинители към Прокуратурата на ЕС ще извършват работата на местопрестъплението - разследване и повдигане на обвинение, а обвиняемите ще бъдат изправяни пред националните съдилища. Десетчленна комисия на Прокуратурата на ЕС ще решава кой съд да разглежда трансграничните случаи. Обиските и подслушването ще бъдат предприемани единствено със санкцията на съд. При разследванията ще бъдат извършвани претърсвяне, замразяване на сметки, разпити, уточнява еврокомисарят за данъчното облагане и митническия съюз, одита и борбата с измамите Алгирдас Шемета. Той отбелязва, че законно събраните от една държава доказателства ще бъдат достъпни за останалите прокуратури в ЕС. Въвеждат се промени в правилата за работа на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). Службата ще продължи да извършва административни разследвания в областите, които не попадат в сферата на компетентност на европейския прокурор. Сред тях са неправомерното поведение, засягащо финансовите интереси на ЕС, както и тежките нарушения или престъпления, извършени от служители на ЕС, които нямат финансово отражение. Предвижда се ОЛАФ повече да не извършва административни разследвания на измами, свързани с ЕС, или други престъпления, засягащи финансовите интереси на Общността. При откриване на нарушения от обхвата на Прокуратурата на ЕС, ОЛАФ ще трябва да предава данните възможно най-бързо на европейския прокурор.
|